Frenštálské klobásy zapečené v těstě

Suroviny: ½ kg prorostlého vepřového masa (plec nebo ramínko), sůl, pepř, tlučený kmín, 2 – 3 stroužky česneku, malá špetka citronové kůry (možno vynechat)

Těsto: ½ kg hladké mouky, 50 g droždí, 50 g tuku, sůl, 2 žloutky, mléko dle potřeby, 150 g tuku, hrst hladké mouky

 

Postup: Maso na strojku dvakrát umeleme, přidáme 3 lžíce studené vody, koření, sůl a vše dobře rukou propracujeme. Necháme v chladničce do příštího dne uležet. Druhý den vyválíme na pomoučeném vále ze směsi váleček asi 2 ½ cm v průměru. Vložíme do připraveného těsta, dobře stiskneme a dáme vykynout. Po vykynutí potřeme povrch rozšlehaným vejcem. Pečeme ve středně předehřáté troubě. Upečené krájíme na šikmé řezy a podáváme teplé jako zákusek k vínu nebo k čaji.

     Příprava těsta: V ½ šálku vlahého mléka necháme vzejít kvásek z droždí. V míse smícháme tuk, žloutky, přidáme vzešlý kvásek, sůl, tekutý vychladlý tuk, mouku a dle potřeby přiléváme vlahého mléka. Vypracujeme těsto tuhé jako na koláče a dáme je vykynout. Vykynuté těsto necháme vychladnout, aby se v něm tukový plát nerozehříval. Vyválíme je na čtverce o straně asi 25 cm. 150 g tuku a hrst mouky spojíme a uděláme menší čtverec, který na těsto položíme na koso. Rohy přehneme jako obálku, stiskneme a rozválíme. To opakujeme celkem šestkrát. Pak těsto rozpůlíme a vyválíme 10 cm široké pruhy v délce plechu. Položíme na ně klobásy a do těsta je zabalíme. Po vykynutí je potřeme vejcem a pečeme ve středně teplé troubě. Je možno použít hotové listové těsto z polotovarů.