Dršťková polévka

Suroviny: ¾ kg drštěk, 1 velká cibule, 1 lžíce sádla, 1 ½ lžíce hladké mouky, paprika, pepř, kmín, 1 stroužek česneku, majoránka, sůl, 1 ½ litru vývaru z kostí
 
Postup: Očištěné dršťky vypereme v několikrát vyměněné vodě, přistavíme ve studené vodě a uvedeme do varu. Asi po 15 minutách vodu slijeme a nahradíme čerstvou studenou vodou. Po dalších 15 minutách tuto vodu opět slijeme. Pak dáme další vodu a přidáme polovinu cibule a sůl. Nemáme-li vývar z kostí, vaříme větší množství kostí současně s dršťkami. Dršťky změknou za 2 ½ - 3 hodiny. Na sádle zpěníme druhou polovinu cibule, přidáme mouku a uděláme žlutší jíšku. Zalijeme ji vývarem z drštěk a kostí a vymícháme do hladka. Přidáme kmín, pepř, utřený česnek se solí a vaříme ½ hodiny. Pak přidáme na jemné nudličky pokrájené dršťky a vaříme dalších 15 minut. Polévku musíme ode dna občas zamíchat, aby se nepřipálila. Nakonec přidáme majoránku. Podáváme se slanými rohlíky.

     Poznámka: Dršťkové polévky vaříme vždy větší množství, protože je i ohřívaná velmi chutná. Chceme-li použít k vaření drštěk tlakového hrnce, tedy až po dvojím slití vody. Pach z drštěk by zůstal ve vývaru.