Ozdoby z másla

Hoblovačky 

 

Než začneme vykrajovat jakékoli ozdoby z másla, musíme si připravit misku se studenou vodou a kousky ledu. Na tvarování hoblovaček z másla existují dvě pomůcky. Jedna je ve tvaru vroubkované lžičky a druhá obloukovitě ohnutý nůž s vroubky. Obojí používáme tak, že na úzké straně dobře vychlazené kostky másla krájíme hoblovačky a hned je házíme do ledové vody. Nemáme-li některý ze jmenovaných nožů, použijeme vroubkovaný nůž na zeleninu a krájíme z másla malé plátky.

 

Karafiáty

Menší rovný nůž uchopíme tak, že držíme palec od jeho špičky asi na 3 – 4 cm daleko. Přejíždíme kolmo postaveným ostřím po úzké straně vychlazené kostky másla. Máslo se nám hrne jako nabíraná látka. Tuto vrstvu rychle spojíme jako kalíšek karafiátu a vhodíme do vody. Můžeme ji také použít hned bez vychlazení. Okraje tohoto kalíšku přitiskneme do hladké jasně červené papriky připravené na talířku.

 

Růže

Jsou poněkud pracnější. Tvarujeme je tak, jako bývají v cukrářství růže z mandlové hmoty. Vhodnou pomůckou je stará hliníková lžička s tenkým okrajem. Pomocí této lžičky vykrajujeme z kusu másla květní lístečky. Nejdříve vykrojíme jamku a vykrojené máslo odložíme. Vykrajujeme další, ty už mají podobu květního lístku. Před vhozením do studené vody okraje trochu zahneme, jako jsou u růže. Pak je skládáme dohromady tak, že nejdříve spojujeme lístečky malé, pak větší. Kalíšek můžeme lehce obarvit slabě zeleným bretonem. Klademe je na mísu s masem nebo se sýrem s kouskem petrželky, která zde představuje lístky. Dáváme většinou 2 – 3 květy pohromadě.