Kuře Tamara

Suroviny: 1 větší kuře, kousek mrkve, petržele a pór, sůl, 1 bobkový list, 2 hřebíčková koření, 2 stroužky česneku, 2 špetky skořice, 200 g cibule, 100 – 150 g jader vlašských ořechů, ½ šálku vinného octa, 2 lžíce másla, 5 žloutků

 

Postup: Kuře rozčtvrtíme, vložíme do kastrolu s poklicí, zalijeme do roviny horkou vodou, přidáme koření, sůl, zeleninu. Vaříme mírným varem do poloměkka. Pak kuře vyjmeme, vývar přelijeme do menšího kastrolu a vaříme bez poklice, aby se odpařil na menší množství. Kuře dáme zpět do kastrolu, potřeme silně máslem a v troubě do růžova upečeme. Připravíme omáčku: na 1 lžíci rozehřátého másla vložíme drobně pokrájenou cibuli a hrubě usekaný česnek a necháme slabě zrůžovět. Přilijeme šálek procezeného vývaru (2 dl), přidáme ustrouhané ořechy, asi polovinu octa a odstavíme z ohně dříve, než se začne směs vařit. Do kotlíku dáme žloutky, neplný šálek chladného vývaru a šleháme na mírném ohni, až začne krém houstnout. Nesmí se vařit. Pak přidáme omáčku s ořechy, přikyselíme nebo opepříme a odstavíme z ohně. Upečené vychladlé kuře vykostíme, nakrájíme na úhledné kousky, polijeme omáčkou a dáme vychladit na míse, na které kuře podáváme.

     Obměna: Kuře můžeme pokrájet na malé kousky, promícháme je s omáčkou a dáme vychladit. Tento druhý způsob je vhodný, podáváme-li takto upravené kuře na studeném bufetu, kde jíme podobné saláty pouze vidličkou.