Příprava zmrazeného rybího filé

 Zmrazené maso mořských ryb je vykostěné a zbavené kůže a název filé má proto, že jsou to řezy čistého masa připraveného k úpravě. Je připraveno z různých druhů ryb, a proto není správné pod názvem rybí filé si představovat vždy jen maso tresky. V prodeji je také okoun, mořský losos i filé z makrel a dalších druhů.

     Filé můžeme ponechat v chladničce v původním balení v mrazící části chladničky 24 hodin až 3 dny. Bez chladničky je uchováme zabalené v několika vrstvách papíru nejvýše 6 hodin. Jakmile filé rozmrzlo, musíme je ihned upravit teplem. Nemůžeme-li je dušené spotřebovat najednou, upravíme z něho další pokrm, jako smažené rybí krokety nebo rybí salát s majonézou.

     Zmrazené filé neupravujeme ve stavu zcela zmrzlém, necháme je v míse zvolna roztát, aby se uvolněná šťáva do masa opět vsákla. Tyto ploché řezy můžeme různě ochutit, marinovat v citronové šťávě nebo ve víně a koření, se syrovou cibulí a vonnými bylinkami. Méně vhodné je krájet z celého bloku přes vlákno. Porce se při úpravě teplem rozpadnou na menší kousky.

     Upravovat nerozmražené filé není správné, protože zmrzlý vnitřek zůstává dlouho syrový, zatímco obal je zbytečně dlouho vystaven teplu a přepaluje obal i tuk